31

Yenipazar

Denizli-İzmir yönünde seyahat ediyorsanız Nazilli’yi 10 km geçtikten sonra Yenipazar tabelasını görür ve sola dönersiniz. Tam tersi istikametten geliyorsanız eğer, Aydın’ı 30 km geçtikten sonra sağa dönüp 8 km içeriye girer ve Yenipazar’a ulaşırsınız. Küçük bir ilçe Yenipazar. Merkez nüfusu 6000 civarında. Ama Aydın büyük şehir belediyesi olunca köyler mahalle olmuş ve nüfus 13.000 civarında görünmekte.

Yörük Ali Efe’nin evi müzeye dönüştürülmüş ve Pazartesi günleri dışında ziyarete açık.

İlçede tarım ve hayvancılık önemli gelir kapısı olarak görünse de pidecilik gelişmiş ve oldukça üne kavuşmuş durumda. 11-12 tane pideci var ve hepside bu işten geçimini sağlamaya çalışıyor.

İlçe, bütün dünyada önemli bir anlayışa sahip olan cittaslow yani sakin şehir olarak tescillenmiş ilçelerden birisi. Bu çok önemli çünkü kültürünü korumuş nadir mekanlardan olmayı başarmış.

Büyük Menderes nehrinin suladığı topraklara sahip olan ilçede ayrıca ADÜ Meslek Yüksek Okulu kurulmuş ve yaklaşık 1500 öğrenciye sahip. İlçenin yine en önemli gelir kaynaklarından birisi öğrenci. Bolca pansiyon, yurt ve aparatif salonları görmek mümkün.

Aşağı dip gölü açılmış belediye tarafından ve balık tutmak bu bölgede mümkün. Ayrıca çok çeşitli kuş cinslerini burada gözlemleyebilirsiniz.

Ege’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi Yenipazar. Pidesini yemeden hiçbir yere gitmeyin.

By admin|Genel, Uncategorized|0 yorum

Yorumlara kapalıdır.